LOYOLA-ICAM COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY

Electrical and Electronics Engineering

  • Home
  • Electrical and Electronics Engineering

Situated in the heart of the city in a sprawling campus, the college has the greatest advantage of easy accessibility. The college offers state-of-the-art facilities to the students to explore and excel. The Department of Electrical and Electronics Engineering has been established in the year 2010, since the inception of the college. We are committed to provide high quality technical education, shaping up the student community to build the society.

The Department of Electrical and Electronics Engineering has adequate highly trained faculty who are also dedicated to their profession. Students are given personal attention and care and are trained to help in the development and progress of the community and in turn the nation. The Department of Electrical & Electronics Engineering has organised many seminars, guest lectures and training programmes to promote the scientific and technical research among the academic community. We hope that these activities will enable it to become a nodal centre for a high quality technical education in the long run.

The Department of Electrical and Electronics Engineering with Anna University curriculum, places equal emphasis on theoretical and experimental electrical and electronics engineering. The department has the latest simulation tools to cater to various specializations and is equipped with facilities for measurement, characterization and synthesis of experimental as well as theoretical results.

+Vision & Mission

Vision

To transform the students into globally competent electrical engineers, researchers, and entrepreneurs, and thereby contributing value to the technological needs of the society.

Mission

  • To equip the students with advanced knowledge and technological skills to cater to the needs of Industries.
  • To enable students to create and develop innovative engineering applications for the benefit of Marginalized communities.
  • To enable students to become responsible citizens with a willingness to make a Positive difference to society through their education

+PEO and PO
Programme Educational Objectives

PEO No. PEO
1 Graduates are prepared to have successful career in industry, research areas and motivation for higher Education and to provide an opportunity to work in inter-disciplinary groups and to become future Entrepreneurs.
2 Graduates will possess necessary foundation on computational platforms and software applications in electrical engineering that will continue to develop their knowledge and skills throughout their career.
3 Graduates will inculcate professional ethics and instil social responsibility to work in teams for the Welfare of the society and fellow countrymen.

Programme Outcomes

  • Engineering Knowledge: Apply the knowledge of mathematics, science, engineering fundamentals, and an engineering specialization to the solution of complex engineering problems
  • Problem Analysis: Identify, formulate, research literature, and analyze complex engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics, natural sciences, and engineering sciences
  • Design/development of Solutions: Design solutions for complex engineering problems and design system components or processes that meet the specific needs with appropriate consideration for the public health and safety, and the cultural, societal, and environmental considerations
  • Conduct Investigations of Complex Problems: Use research-based knowledge and research methods including design of experiments, analysis and interpretation of data, and synthesis of the information to provide valid conclusions.
  • Modern Tool usage: Create, select, and apply appropriate techniques, resources, and modern engineering and IT tools including prediction and modelling to complex engineering activities with an understanding of the limitations
  • The Engineer and Society: Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal, and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice
  • Environment and Sustainability: Understand the impact of the professional engineering solutions in societal and environmental contexts, and demonstrate the knowledge of, and need for sustainable development
  • Ethics: Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the engineering practice
  • Individual and Team Work: Function effectively as an individual, and as a member or leader in diverse teams, and in multidisciplinary settings
  • Communication: Communicate effectively on complex engineering activities with the engineering community and with society at large, such as, being able to comprehend and write effective reports and design documentation, make effective presentations, and give and receive clear instructions
  • Project Management and Finance: Demonstrate knowledge and understanding of the engineering and management principles and apply these to one’s own work, as a member and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary environments
  • Life-long Learning: Recognize the need for, and have the preparation and ability to engage in independent and life-long learning in the broadest context of technological change

Programme Specific Outcomes

PSO No. PSO
1 Use logical & technical skills to model, simulate and analyse the controllability, reliability and sustainability of electrical and electronics components and power systems.
2 Use logical & technical skills to model, simulate and analyse the controllability, reliability and sustainability of electrical and electronics components and power systems.
3 To recognize the need for continuous learning in the broadest context of technological change.

+Lab Facility

S.No Lab Name Description Equipment Available
1 Engineering Practices Lab This is an introductory experimental laboratory to provide hands on experience to students on the basics of Electrical and Electronics Engineering. The students are exposed to the usage of various analog and digital measuring instruments such as Voltmeter, Ammeter, Wattmeter, Multimeter, Energymeter, Megger and Cathode Ray Oscilloscope. The lab is also equipped with avant-garde modules for Residential House wiring, Fluorescent Lamp wiring, Staircase wiring, Soldering and to perform few other experiments on Electronics.
  • Modules for Residential House Wiring
  • Modules for Staircase Wiring
  • Modules for Fluorescent Lamp Wiring
  • Analog and digital measuring instruments such as Voltmeter, Ammeter, Wattmeter, Multimeter, Energymeter, Meggers and Cathode Ray Oscilloscope
  • Soldering Kit
2 Electric Circuits Laboratory Electric Circuits Laboratory is well-equipped for the simulation of electrical circuits and experimental verification of circuit theorems and their concepts in engineering applications. Students are educated to design, analyse, build, and debug electric circuits. The laboratory is provided with brand-new equipments like Cathode Ray Oscilloscopes, Function Generators, Voltmeter, Ammeter, etc.
  • Regulated Power Supply
  • Function Generator
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Analog and digital measuring instruments such as Voltmeter, Ammeter, Wattmeter, Multimeter, Energymeter, Cathode Ray
3 Measurements and Instrumentation Laboratory The aim of Measurements and Instrumentation Laboratory is to strengthen the students with adequate knowledge in handling and working of various measuring instruments and provide hands on experience in the measurement of different quantities. Students conduct experiments which involves measurement of energy, power, displacement, resistance, inductance, flow rate, speed, etc., The lab is well equipped with the required components and systems suitable for accurate measurement of specified parameter.
  • Pressure Gauge
  • Linear Variable Differential Transformer
  • AC Bridges
  • DC Bridges
  • Instrumentation Amplifier
  • Analog to Digital Converter (ADC)
  • Digital to Analog Converter (DAC)
  • Single Phase Energy Meter
  • Watt meter
  • Thermocouple
  • Thermistor
  • Resistance-Temperature Detector (RTD)
  • Strain Gauge based weight measurement trainer
  • Orifice meter and Differential Pressure Transducer based flow rate measurement trainer
  • Magnetic pickup sensor for speed measurement
  • Photo reflective sensor for speed measurement
4 Control Systems Lab Control Engineering is of significant interest in most areas of industry. Control System applications are assuming an increasingly important role in the developing world, making it crucial for the students to be exposed to contemporary control system equipment in a realistic manner, in order to connect theoretical material taught in lecture courses with the realities of physical hardware and simulation through ‘higher-level’ technical computing language. To achieve the goal, Control Systems laboratory has been set up to provide this realis environment. This laboratory provides students with a test bed to learn and practice fundamental concepts of control systems. Control Systems Laboratory also presents facilities of computing and simulation through MATLAB and demonstration on FEEDBACK designed equipment. Students are equipped with the fundamental ideas and principles that underpin modern engineering practice.
  • AC,DC Synchros
  • Servo Motor Control System
  • Position Control System
  • P, PI and PID controllers.
5 Electrical Machines Laboratory The objective of the Electrical Machines Laboratory is to impart knowledge on operation and characteristics of DC and AC machines by providing hands on experience in testing the machines. It also enables the students to understand the load characteristics, methods of starting and speed control of the various electrical machines. This lab is intended for students of Electrical & Electronics Engineering, Mechanical Engineering and Electronics & Communication Engineering branches, for conducting various experiments on electrical machines. This lab constitutes DC machine, induction motor, induction generator, alternators, synchronous motors etc., all mounted in industrial type of assembly to give students the industrial feel. The laboratory is equipped with over twenty five experimental setup with the facility of loading up to 125% of full load.
6 Power Electronics Lab PE lab helps to acquire experience and knowledge in the field of power electronics. It also helps the students to study and understand the power switching device characteristics (SCR, TRIAC, MOSFET etc.), Power conversion technologies (Rectifiers, Buck, Boost, Cyclo converter etc. ) and speed control of electrical machines. Where these technologies are mainly used in the renewable energy and power transmission systems
  • Half Wave Rectifier and Full Wave Rectifier Modules
  • Resonant DC-DC Converters Modules
  • Series and Parallel Inverter
  • IGBT based Chopper Modules, Voltage Commutation Choppers
  • SCR, TRIAC, MOSFET Modules
  • Single Phase and Three Phase PWM Inverter Modules
  • Single Phase Cyclo Converters
  • Digital Storage Oscilloscope
7 Power System Simulation Lab PSS laboratory focuses to provide students a better understanding of power system operation, stability, control and protection by analysing power system networks through digital simulation. The lab is equipped with Dot-Matrix and Laser Printers, 38 high speed personal computers installed with advanced simulation softwares such as MiPower and Matlab. Students acquire hands on experience in performing analysis of power system networks with utmost accuracy and tolerance using MiPower and Matlab. 38 high speed personal computers Dot-Matrix and Laser Printers, MiPower, Matlab

+Department Library

The Department of Electrical and Electronics Engineering has a well-equipped library with department specific books to help students gain extra knowledge about their subjects. It has copies of Anna University prescribed textbooks, Reference books by eminent authors, International and National Journals and other supporting study material. Students borrow necessary books from their department library for their reference.

Teaching Faculty Members

Dr S Prathiba

Professor & HOD

hodeee@licet.ac.in

Dr A Inba Rexy

Associate Professor & Vice Principal

inbarexy.a@licet.ac.in

Dr I William Christopher

Associate Professor

williamchristopher.i@licet.ac.in

Ms J S Nancy Mary

Assistant Professor

nancymary.js@licet.ac.in

Ms S Sathya Bharathy

Assistant Professor

sathyabharathy.s@licet.ac.in

Ms G Annie Nancy

Assistant Professor

annienancy.g@licet.ac.in

Ms L Ramya Hyacinth

Assistant Professor

ramyahyacinth.l@licet.ac.in

Mr A Infantraj

Assistant Professor

infantraj.a@licet.ac.in

Ms M Monisha Ann

Assistant Professor

monisha.m@licet.ac.in

Mr M Augustine

Assistant Professor

augustine.m@licet.ac.in

Ms S Priyadarshni

Assistant Professor

priyadarshni@licet.ac.in

Non-Teaching Faculty Members

Mr. S. Raja Ram

Lab Instructor

rajaram@licet.ac.in

Mr. A. Selvakumar

Lab Instructor

selvakumar.a@licet.ac.in

Mr. M. Kotteeswaran

Lab Instructor

kotteeswaran@licet.ac.in

Research Publications/Journals by Faculty

Faculty Publications Detail for 2019-2020

JOURNAL PUBLICATIONS
Sl.No. Name of the Faculty Title of the Paper Journal Details
1 Dr.I.William Christopher Logic Control of Static Excitation System in Power Alternators using PLC International Journal of Engineering and Advanced Technology (IJEAT), ISSN: 2249 – 8958, Volume:8, Issue:6, pp-3971-3978, August, 2019, (Scopus Indexed)
2 Ms.J.S.Nancy Mary Comparative Study of Zeta and Single Stage High Voltage Gain DC-DC Converters International Journal of Electrical Engineering & Technology (IJEET) Volume 10, Issue 3, May -June 2019, pp. 45-55,
Article ID: IJEET_10_03_006,
ISSN Print: 0976-6545 and ISSN Online: 0976-6553
3 Ms.S.Sathya Bharathy Pathobiology of ischiocavernosus and bulbospongiosus muscles in long-term diabetic male rats and its implication on erectile dysfunction. The Aging Male, 2019. Aug. 1:1-12 doi: https://doi.org/10.1080/13685538.2019.1647160 (IMPACT FACTOR – 2.1)

 

CONFERENCE PUBLICATIONS
Sl.No. Name of the Faculty Title of the Paper Conference Details
1 Mr.M.Augustine Characteristics Assessment of Switched Reluctance Motor with Segmented Rotor First IEEE International Conference on Energy, Systems and Information Processing (ICESIP 2019), 4- 6 July 2019, pp. Indian Institute of Information Technology, Design & Manufacturing (IIIT D&M), Kancheepuram, Chennai, India.

Faculty Publications Detail for 2018-2019

JOURNAL PUBLICATIONS
Sl.No. Name of the Faculty Title of the Paper Journal Details
1 Ms.A.Inba Rexy PV based Interleaved Boost Converter  Using IoT International Journal of Pure and Applied Mathematics, Volume 120 No:6, Special Issue, pp.1673-1683,2018, ISSN: 1314-3395 (on-line version), (Scopus Indexed), url:https://acadpubl.eu/hub/2018-120-6/2/124.pdf
2 Ms.J.S.Nancy Mary Optimizing the Conversion of  Waste Plastic into Electricity using a Zeta Converter International Journal of Pure and Applied Mathematics, Volume 120 No:6,  Special Issue, pp.1565-1578,2018 ISSN: 1314-3395 (on-line version), (Scopus Indexed), url: https://acadpubl.eu/hub/2018-120-6/2/116.pdf
3 Ms.A.Inba Rexy, Ms.J.S.Nancy Mary Design of Single-Phase Converter for Energy Efficient Lighting System International Journal of Pure and Applied Mathematics, Volume 120 No: 6, Special Issue, pp.1209-1218, ISSN:1314-3395 (on-line version), (Scopus Indexed), url: https://acadpubl.eu/hub/2018-120-6/1/89.pdf
4 Ms.A.Inba Rexy, Ms.J.S.Nancy Mary PV Fed ZETA Converter for LED Application International Journal of Applied Engineering Research

vol.13, no.6, pp.3705-3708, 2018,

ISSN:0973-4562, (UGC Approved Journal)

url: https://www.ripublication.com/ijaer18/ijaerv13n6_76.pdf

 

CONFERENCE PUBLICATIONS
Sl.No. Name of the Faculty Title of the Paper Conference Details
1 Ms.G.Annie Nancy Crack Detection in Rails National Conference on Emerging Trends in Electrical and Power Engineering (NCEEPE 2019), 2nd March 2019 at Meenakshi Sundararajan Engineering College, Chennai.

2

Dr.I.William Christopher Fuel Cell Based SL Quasi Z- Source Inverter for Motor Drive IEEE Fifth International Conference on Electrical Energy Systems (ICEES 2019), 21- 22 February 2019, pp. 1-6, SSN College of Engineering, Chennai, India.  (ISBN: 978-1-5386-9249-3),
(Available in IEEE Xplore Digital Library & Scopus Indexed)
DOI: 10.1109/ICEES.2019.8719296

3

Dr.I.William Christopher RHES-Economic Analysis and Power
Management for a Technical Institution using HOMER
IEEE Fifth International Conference on Electrical Energy Systems (ICEES 2019), 21- 22 February 2019, pp. 1-6, SSN College of Engineering, Chennai, India.  (ISBN: 978-1-5386-9249-3),
(Available in IEEE Xplore Digital Library & Scopus Indexed)
DOI: 10.1109/ICEES.2019.8719307

Faculty Publications Detail for 2017-2018

Sl.No. Name of the Faculty Title of the Paper Conference /Journal Publication / Details
Journal Publications

1

Ms.A.Inba Rexy Implementation of dc-dc boost converter for fuel cell system International Journal of Advanced and Innovative Research, 118 / Vol. 6 Issue 6, pp.118-122, 2017, (ISSN: 2278-7844).

2

Ms.J.S.Nancy Mary Staircase climbing robot using the rocker bogie mechanism IOSR Journal of Electrical and Electronics Engineering, Vol.12, Issue 3,  2017, (ISSN : 2394-6814)

3

Mr.A.Infantraj A Multimodal Biometric Recognition System using Principal Component Analysis and Feedforward Neural Network for Mobile Applications International Journal of Advanced Research in Education & Technology (IJARET), Vol. 4, Issue 4, pp. 17-21, Oct.- Dec.2017.
(ISSN : 2394-6814).

4

Mr.M.Augustine A Multimodal Biometric Recognition System using Principal Component Analysis and Feedforward Neural Network for Mobile Applications International Journal of Advanced Research in Education & Technology (IJARET), Vol. 4, Issue 4, pp. 17-21, Oct.- Dec.2017.
(ISSN : 2394-6814).

5

Ms.S.Sathya Bharathy

Therapeutic potential of Mucuna pruriens (Linn.) on ageing induced damage in dorsal nerve of the penis and its implication on erectile function: an experimental study using albino rats.

The Aging Male. 2018, Feb 15:1-14. doi: 10.1080/13685538.2018.1439005 (IMPACT FACTOR – 2.1)

Conference Publications

1

Dr. S.Prathiba Integration of Supply and Demand Side Management Strategies in Generation Expansion Planning Proceedings of 2nd International Conference on Power Electronics and Renewable Energy Systems (ICPERES- 2K18), 4th and 5th April 2018 at Rajalakshmi Engineering College, Chennai.

2

Dr. S.Prathiba E-Home Proceedings of  2nd  International Conference on Power Electronics and Renewable Energy Systems (ICPERES- 2K18),4th and 5th April 2018 at Rajalakshmi Engineering College, Chennai.

3

Dr.I.William Christopher PV Based Three Switch Isolated DC-DC Boost Converter Proceedings of 4th International Conference on Energy Efficient Technologies for Sustainability (ICEETS’18), 5-7 April 2018, St.Xavier’s Catholic College of Engineering, Nagercoil.       (Available in SSRN e-Library of Elsevier: https://ssrn.com/abstract=3161877).

4

Dr.I.William Christopher Simulation Study of Three Switch Isolated DC-DC Boost Converter Proceedings of International Conference on Recent Trends in Science, Engineering & Management (ICRTSEM -2018), pp.118, 23-24 February 2018 at Karpaga Vinayaga College of Engineering & Technology, (KVCET), Kanchipuram.

5

Ms.A.Inba Rexy Design of Single-Phase Converter for Energy Efficient Lighting System Proceedings of ICIDSET: EEE-8-B, 17-18 April 2018 at KCG College of Engineering and Technology, Chennai.

6

Ms.A.Inba Rexy A Novel Photovoltaic Inverter for Railway Application Proceedings of 4th International Conference on Energy Efficient Technologies for Sustainability (ICEETS’18), 5-7 April 2018,  St.Xavier’s Catholic College of Engineering, Nagercoil.
(Available in SSRN e-Library of Elsevier:  https://ssrn.com/abstract=3168368).

7

Ms.A.Inba Rexy PV based Interleaved Boost Converter  Using IoT Proceedings of ICIDSET: EEE-53 A, 17-18 April 2018 at KCG College of Engineering and Technology, Chennai.

8

Ms.A.Inba Rexy Self-governing workplace ambience controller IEEE Region 10 Symposium (TENSYMP).

9

Ms.J.S.Nancy Mary Optimizing the Conversion of  Waste Plastic into Electricity using a Zeta Converter Proceedings of ICIDSET:EEE-43 A, 17-18 April 2018 at KCG College of Engineering and Technology, Chennai.

10

Ms.J.S.Nancy Mary A Novel Photovoltaic Inverter for Railway Application Proceedings of 4th International Conference on Energy Efficient Technologies for Sustainability (ICEETS’18), 5-7 April 2018, St.Xavier’s Catholic College of Engineering, Nagercoil.
(Available in SSRN e-Library of Elsevier:  https://ssrn.com/abstract=3168368).

11

Ms.G.Annie Nancy  

Smart Wheel Chair

Proceedings of 2nd International Conference on Power Electronics and Renewable Energy Systems (ICPERES- 2K18), 4th and 5th April 2018 at Rajalakshmi Engineering College, Chennai.

12

Ms.G.Annie Nancy Smart Cane Proceedings of  2nd  International Conference on Power Electronics and Renewable Energy Systems (ICPERES- 2K18),4th and 5th April 2018 at Rajalakshmi Engineering College, Chennai.

13

Ms.L.Ramya Hyacinth Intelligent PLC based Cooling System for Urban Transformer using SCADA Proceedings of International Conference on Scientific Research and Innovations-1.0 (ICSRI), 6th and 8th April 2018 at Chennai Institute of Technology, Chennai.

14

Mr.A.Infantraj Performance Analysis of SEPIC & M-SEPIC for BLDC Motor (Received Best Paper Award) Proceedings of International Conference on Informatics, Robotics, Construction and Communication (ICIRCC’ 18) 7th and 8th April 2018 at PERI Institute of Technology, Chennai.

15

Ms.M.Monisha Ann Microcontroller Based Inverter Proceedings of  2nd  International Conference on Power Electronics and Renewable Energy Systems (ICPERES- 2K18),4th and 5th April 2018 at Rajalakshmi Engineering College, Chennai.

16

Ms.M.Monisha Ann Dual Input Central Capacitor DC-DC converter using PV and Battery Proceedings of  2nd  International Conference on Power Electronics and Renewable Energy Systems (ICPERES- 2K18),4th and 5th April 2018 at Rajalakshmi Engineering College, Chennai.

17

Ms.S.Priyadarshni Automatic Patient Health Monitoring System Proceedings of International Conference on Recent Trends in Science, Engineering & Management (ICRTSEM -2018), pp.118, 23-24 February 2018 at Karpaga Vinayaga College of Engineering & Technology, (KVCET), Kanchipuram.

18

Ms.S.Priyadarshni Arduino based Gesture Controlled Universal Remote and Home Automation Proceedings of International Conference on Scientific Research and Innovations-1.0 (ICSRI), 6th and 8th April 2018 at Chennai Institute of Technology, Chennai.

19

Ms.S.Sathya Bharathy Design of Biocompatible Implant for the closure of Post Discectomy  Void and Rent 8th International Conference on 3D Printing and Additive Manufacturing Technologies, 7-8th September, 2018, The Lalit Ashok, Bangalore, INDIA

Faculty Publications Detail for 2016-2017

Sl. No. Name of the Faculty Title of the Paper Journal/ Conference Details
Journal Publications

1

Ms.A.Inba Rexy Investigation of current control techniques of ac-dc interleaved boost PFC converter Circuits and Systems, (2016) 7: pp.307-326.

(ISSN: 2153-1285)

2

Ms.L.Ramya Hyacinth A novel design of hybrid power generation in vehicles using suspension based rack – pinion & piezo electric system  

International Journal of Science And Innovative Engineering & Technology (ISBN 978-81-904760-9-6), Vol.3, May 2017 Issue.

Conference Publications

1

Ms.A.Inba Rexy Analysis and evaluation of performance parameters for interleaved PFC boost converter Proceedings of  ICETSET 2017, 17March 2017.

Faculty Publications Detail for 2015-2016

Sl. No. Name of the Faculty Title of the Paper Journal/ Conference Details
Journal Publications

1

Ms.A Inba Rexy Automated monitoring of industrial loads using IoT and control using wireless technology Middle-East Journal of Scientific Research 24 (S1), (ISSN 1990-9233), 2016, pp.55-58.

2

Ms.A Inba Rexy A hybrid solar tracking system with photovoltaic cells and thermoelectric module International Journal for Research in Applied Science and Engineering Technology, Vol.4, Issue V, May 2016, pp.121-127. (ISSN: 2321-9653).

3

Ms.L.Ramya Hyacinth Modeling and simulation of a differential protection relay against internal and external faults for a 3ø transformer International Journal of Advanced Research in Electrical, Electronics and Instrumentation Engineering, ,Vol. 5, Special Issue 5, March 2016, pp.18-22.(ISSN 2320–3765).

4

Ms.L.Ramya Hyacinth Design and implementation of a power conditioning unit for charging a laptop using PV cell array International Journal of Advanced Research in Electrical, Electronics and Instrumentation Engineering, ,Vol. 5, Special Issue 5, March 2016, pp.23-27.(ISSN 2320 –3765).
Conference Publications

1

Ms.A.Inba Rexy Computation of performance parameters for interleaved PFC boost converter Proceedings of   ICETS’16, 18&19th March 2016

Conferences and Seminars

S. No Name of the faculty Name of Conference/ Symposium/ Workshop Date
1 Ms.Padmavathy Jawahar ISCE April 2012
2 Mrs. Inba Rexy A International Conference on Science and Innovative Engineering April 2013
3 Mrs.Vinifa International Conference on Energy Efficient Technologies for Sustainability 2013
4 Mrs. Inba Rexy A International Conference on Recent Advances in Mechanical Engineering and Interdisplinary Development,2014 March 2014
5 Mrs. Inba Rexy A International Conference on Electrical, Electronics and computer engineering March 2015
6 Mr. Dhanasekaran National Conference on Expanding Horizon in Computer, Information Technology, Telecommunication & Electronics, EXCITE April 2012
7 Mrs. Annie Nancy G National Conference on Recent Trends in Engineering March 2016
8 Mrs. L. Ramya Hyacinth National Conference on “Advances in Electrical & Electronics Engineering (NCAEEE-2016)” March 2016
9 Mrs. Inba Rexy A IEEE TENSYMP 2017 July 2017
10 Mrs. Nancy Mary J S International Conference on Science & Innovative Engineering April 2017

Student Strength

Batch GRAND TOTAL
2014-2018 2015-2019 2016-2020 2017-2021
BOYS GIRLS BOYS GIRLS BOYS GIRLS BOYS GIRLS
40 28 41 31 38 31 38 23 270
Total 68 Total 72 Total 69 Total 61
LICET students bags the Abdul Kalam Young Achiever Award-2017

Students Achievement

+Projects

S.No Name of the Student/s Project Description Host
1 Prabhakaran R , Siva Boopalan S,Vinoth M Interleaved DC-DC Boost Converter LICET
2 Sudhan J, Upash Babu G, Prakash V Control of Substation Equipment through Mobile Phone LICET
3 Dancy,Sumaiya, Margret Fault Detection and Isolation in DC Micro Grid LICET
4 Gowthami A, Sherryl V, Sophiya Stephen Design of Hybrid APF for Power Compensation LICET
5 Darshan V, Sabarish R Modelling of a 3 Phase Relay for Power Transformer Protection Implementing Primary and Backup Protection LICET
6 Ann Maria J, Malarvizhi S, Reshma Xavier A Asphyxiation Detection for Underground Workers LICET
7 Mavin S, Pradeep Arul Pragash A, Muthu NA, Sreekuttan KS Maglev Train LICET
8 Muthamilselvan N, Jishak Kasparov L, Nicholas Nive , Sarath Kumar K Noble Hybrid Electric Vehicle LICET
9 Ganesh Kumar M, Siddharth Shiva S, Joseph Rajesh J Automated Hydrponics System for Urban Farming LICET

+Co-Curricular

S. No.

Name

Date

Workshop/Seminar

Host

1. Clinton Maria Piano C 25.07.2019 Hands-on Project Based workshop : Tinkathon PALS

2.

Hariram M 25.07.2019 Hands-on Project Based workshop : Tinkathon PALS

3.

Fabiola Sherine A 25.07.2019 Hands-on Project Based workshop : Tinkathon PALS

4.

Praneetha C 27.10.2018 to 28.10.2018 Two Days Techno Workshop Series on Ethical Hacking IIT Madras

5.

Sakthivel 29.09.2018 to 30.09.2018 Kaizen IoT Workshop IIT Madras

6.

Arulious Jora A 01.06.2018 Transient stability and harmonics analysis in power system using ETAP software Vels Institute of Science & Technology

7.

Ashika. L 25.01.2018 to  26.01.2018 Embedded System Workshop Anna University

8.

Mary Daisy Ashwini. P 10.01.2018 Raspberry Pi and Python based automation system design Robosapiens technologies

9.

Priyadharshini. K. J 10.01.2018 Raspberry Pi and Python based automation system design Robosapiens technologies

10.

Therese Rachael. J 10.01.2018 Raspberry Pi and Python based automation system design Robosapiens technologies

11.

Mary Daisy Ashwini P 09.01.2018 to  10.01.2018 Raspberry pi and python based automation system design IIT madras

12.

Priyaadarshini K.G 09.01.2018 to  10.01.2018 Raspberry pi and python based automation system design IIT madras

13.

Arulious Jora. A 06.01.2018 Transient Stability in Power System Using ETAP software VELS institute of science and Tech

14.

Divya Laveena. A 06.01.2018 Transient Stability in Power System Using ETAP software VELS institute of science and Tech

15.

Manikanda Murali. T 27.12.2017 to  29.12.2017 Think Create Engineer PALS – Pan IIT Alumini Leadership Series

16.

Arulious Jora A 15.12.2017 to  17.12.2017 Think Create Engineer IITM campus

17.

Manikanda Murali. T 29.11.2017 to  30.11.2017 Realtime Embedded PLC and MATLAB SMM unitech

18.

Maria Sahaya Abiya. A 29.11.2017 to  30.11.2017 Realtime Embedded PLC and MATLAB SMM unitech

19.

Ashika. L 29.11.2017 to  30.11.2017 Realtime Embedded PLC and MATLAB SMM unitech

20.

Arulious Jora. A 26.11.2017 Delta PLC Programming IPCS Automation

21.

Annet Sheryl. A 26.11.2017 Delta PLC Programming IPCS Automation

22.

Arulious Jora A 26.11.2017 Delta PLC Programming IPSC automation

23.

Priyadharshini. K. J 24.11.2017 to  26.11.2017 Young professionals in space IEEE

24.

Mary Daisy Ashwini. P 24.11.2017 to  26.11.2017 Young professionals in space IEEE

25.

Therese Rachael. J 24.11.2017 to  26.11.2017 Young professionals in space IEEE

26.

Priyaadarshini K.G 24.11.2017 to  26.11.2017 Young Professionals in space IEEE

27.

Mary Daisy Ashwini P 24.11.2017 to  26.11.2017 Young Professionals in space IEEE

28.

Aiswariya.R 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

29.

Priyaadarshini .K.G 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

30.

Sakthi Priya .P 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

31.

Mary Daisy Ashwini.P 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

32.

Divya Prasath 10.09.2017 Robotics SSN College of Engineering

33.

Ajay Balaji 10.09.2017 Robotics SSN College of Engineering

34.

Aiswariya.R 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

35.

Priyaadarshini .K.G 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

36.

Sakthi Priya .P 10.09.2017 Basic of electronics HIET CAMPUS

37.

Abishek Joel. C 30.07.2017 Security Forsenics Microsoft Research Community-Wikitechy

38.

Sathish. R. S. 30.07.2017 Security Forsenics Microsoft Research Community-Wikitechy

39.

Silvester Cyril. A 30.07.2017 Security Forsenics Microsoft Research Community-Wikitechy

40.

Sathish.RS 30.07.2017 Hands on security forensics wikitechy and microsoft

41.

Blessy Pauly 22.07.2017 IoT with Arduino Pantech – ProEd

42.

Satish .R.S 17.06.2017 Ethical Hacking GTEK TECHNOS SOLUTION PVT LTD

43.

Silverster Cyril.A 17.06.2017 Ethical Hacking GTEK TECHNOS SOLUTION PVT LTD

44.

Abishek Joel. C 17.06.2017 Ethical Hacking Gtek Technos Solutions

45.

Sathish.RS 17.06.2017 Ethical Hacking Gtech technos solution

46.

Keerthan. S 15.06.2017 Android App Dvpt. Uniq technologies

47.

Vinoth Lawrence.A 03.04.2017 MSP430 Anna University

48.

Sarasbathy 25.03.2017 Fuel cell based electrical vehicles modelling VIT University

49.

Lincy 25.03.2017 Fuel cell based electrical vehicles modelling VIT University

50.

Jothi Lakshmi 25.03.2017 Fuel cell based electrical vehicles modelling VIT University

51.

Divya Prasath 24.03.2017 DCS COMOS Jeppiaar engineering college

52.

Shyam Shridar 13.03.2017 PLC AND SCADA Techinal school of Yokogawa

53.

Andrea Philo Devotta 13.03.2017 PLC AND SCADA Techinal school of Yokogawa

54.

Jeneve Vinolia 13.03.2017 PLC AND SCADA Techinal school of Yokogawa

55.

Jeshua Varun Tracy 13.03.2017 PLC AND SCADA Techinal school of Yokogawa

56.

Immanuel 04.03.2017 MSP 420 CEG Anna university

57.

Ashika.L 04.03.2017 to  05.03.2017 Internet of Things Madras Institute of Technology

58.

Maria Sahaya  Abiya 04.03.2017 to  05.03.2017 Internet of Things Madras Institute of Technology

59.

Josephin Felcina 03.03.2017 Evolution of digital cellular standards CEG Anna university

60.

Immanuel 03.03.2017 Evolution of digital cellular standards CEG Anna university

61.

Hetty Greena 03.03.2017 Evolution of digital cellular standards CEG Anna university

62.

Vinoth Lawrence.A 03.03.2017 Evolution of digital cellular standards Anna University

63.

Earlina. D 27.02.2017 Robotics Easwari Engineering College

64.

Keertha. S 27.02.2017 Robotics Easwari Engineering College

65.

Caasbino . S. A. 27.02.2017 Robotics Easwari Engineering College

66.

Nirmala. S 27.02.2017 Robotics Easwari Engineering College

67.

J Jose Marlin 27.02.2017 to 28.02.2017 Linux administraion and C programming RCC, Anna University

68.

Ram Prasad 27.02.2017 to 28.02.2017 Linux administraion and C programming RCC, Anna University

69.

Syed Faraaz Ahmed 27.02.2017 to 28.02.2017 Linux administraion and C programming RCC, Anna University

70.

Raymond Angel.I 27.02.2017 to 28.02.2017 Linux administraion and C programming RCC, Anna University

71.

Prince 27.02.2017 to 28.02.2017 Linux Administraion And C Programming RCC, Anna University

72.

Jeneve Vinolia 26.02.2017 Embedded Technology AFL IT academy

73.

Infanta Shireen Rodrigo 26.02.2017 Embedded Technology AFL IT academy

74.

Ashwin Raj 26.02.2017 Embedded Technology AFL IT academy

75.

Aarthi 26.02.2017 Embedded Technology AFL IT academy

76.

Christina 26.02.2017 Embedded Technology AFL IT academy

77.

Abeshiek Raj A.P 24.02.2017 to  25.02.2017 Pipe-Python Interactive Programming For Engineers Kongu Engineering College

78.

Jovin Tony.J 24.02.2017 to  25.02.2017 Pipe-Python Interactive Programming For Engineers Kongu Engineering College

79.

Sakthi Priya.P 31.12.2016 Ethical Hacking Microsoft awarded experts

80.

Sharon Teresa Antony 22.10.2016 NCRM NICHE Chennai

81.

Priyaadarshini K.G 09.10.2016 Basics of electronics IIS technologies

82.

Therese Rachael J 09.10.2016 Basics of electronics IIS technologies

83.

Shandeep 01.09.2016 Robotics SSN College of Engineering

84.

P Ramkumar 01.09.2016 Robotics SSN College of Engineering

85.

Gowtham 01.01.2016 PCB design IIT madras

86.

Snow Nisha. A 02.09.2015 Ethical Hacking SSN College of Engineering

87.

Lincy Sindhuja. A 02.09.2015 Ethical Hacking SSN College of Engineering

88.

Vincy. J 08.08.2015 Embedded System and VLSI Design Top Engineers

89.

Sreekuttan. K. S 08.08.2015 Embedded System and VLSI Design Top Engineers

90.

Karthick. M 25.07.2015 Industrial Automation using PLC and SCADA Velammal Engineering College

+Contest / Symposium

S. No.

Name

Date

Event

Contest/ Symposium

Host

Remark

1. Giri Ranganathan 22.03.2019 Paper Presentation Think Blue Contest Water Effluent Treatment IC, L&T Construction II
Runner-up

2.

Niveda M S 22.03.2019 Paper Presentation Think Blue Contest Water Effluent Treatment IC, L&T Construction II
Runner-up

3.

Robin Rosario S 22.03.2019 Paper Presentation Think Blue Contest Water Effluent Treatment IC, L&T Construction II
Runner-up

4.

Masha Antoinette Philbert 03.12.2018 State Level inter-collegiate Debate Speak For India Federal Bank Hormis Memorial Foundation Participation

5.

Arulious Jora 04.09.2018 Intravenous Fluid Level Indicator PowerIT Rajalakshmi Insititue Of Technology Participation

6.

Abishek Joel 08.12.2017 Circuit Chaos Surge 2k17 Velammal Engineering College Participation

7.

Sriram Prasad.R 02.11.2017 Paper Presentation Yugam 2017 Kumaraguru College Of Technology Participation

8.

Sriram Prasad.R 02.11.2017 Gags Haasya Club Kumaraguru College Of Technology Participation

9.

Mouric Infant.J 02.11.2017 Paper Presentation Yugam 2017 Kumaraguru College Of Technology Participation

10.

Mouric Infant.J 02.11.2017 India Quiz Qubate Kumaraguru College Of Technology Participation

11.

Steve Roshan 02.11.2017 Paper Presentation Yugam 2017 Kumaraguru College Of Technology Participation

12.

Mohammed Minna .A 10.10.2017 Managers Unplugged Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

13.

Mohammed Minna .A 10.10.2017 C Struck Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

14.

Mohammed Minna .A 10.10.2017 Technical Quiz Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

15.

Arulious Jora.A 10.10.2017 Technical Quiz Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

16.

Vinoth Lawrence 15.09.2017 Paper Presentation Synchron’17 Misrimal Navajee Munoth Jain Engineering College Participation

17.

Arulious Jora.A 08.09.2017 Paper Presentation Invente SSN College Of Engineering Participation

18.

Arulious Jora.A 08.09.2017 Paper Presentation Digitalize SSN College Of Engineering Participation

19.

Abishek Joel.C 08.09.2017 Paper Presentation Invente SSN College Of Engineering Participation

20.

Abishek Joel.C 08.09.2017 Paper Presentation Digitalize SSN College Of Engineering Participation

21.

Arulious Jora 08.09.2017 to 9.9.2017 Paper Presentation Invente SSN College Of Engineering Participation

22.

Arulious Jora.A 31.08.2017 Technical Quiz Epsilon Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

23.

Annet Sheryl.A 31.08.2017 Junkyard Electronics Epsilon Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

24.

Giri Ranganathan 31.08.2017 Paper Presentation Epsilon Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

25.

Annet Sheryl.A 31.08.2017 Technical Quiz Epsilon Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

26.

Arulious Jora 31.08.2017 Technical Quiz Epsilon Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

27.

Giri Ranganathan 24.08.2017 Paper Presentation GRT TEXPO’17 GRT Institute of Engineering and Technology II

28.

Arulious Jora 12.08.2017 Paper Presentation Surge’17 Velammal Engineering College Participation

29.

Abishek Joel.C 12.08.2017 Circuit Chaos Surge’17 Velammal Engineering College Participation

30.

Arun Jobi 12.08.2017 Circuit Chaos Surge’17 Velammal Engineering College Participation

31.

R.M. Selva Ganapathy 12.08.2017 Circuit Chaos Surge’17 Velammal Engineering College Participation

32.

Silverster Cyril.A 12.08.2017 Circuit Chaos Surge’17 Velammal Engineering College Participation

33.

Silverster Cyril.A 12.08.2017 Projexo-2k17 Surge’17 Velammal Engineering College Participation

34.

Arulious Jora 12.08.2017 Technical Quiz Surge’17 Velammal Engineering College Participation

35.

Abishek Joel.C 09.08.2017 Paper Presentation Digitalize SSN College Of Engineering Participation

36.

Arulious Jora 09.08.2017 Paper Presentation Digitalize SSN College Of Engineering Participation

37.

Jeshua Varun Tracy 04.08.2017 Project Display Project Display Contest St.Joseph Institute Of Technology Participation

38.

Abishek Joel.C 31.07.2017 Technical Quiz Opuzelek 2k17 RMK College Of Engineering And Technology Participation

39.

Abishek Joel.C 31.07.2017 Circuit Debug Opuzelek 2k17 RMK College Of Engineering And Technology Participation

40.

Satish .R.S 31.07.2017 Circuit Debug Opuzelek 2k17 RMK College Of Engineering And Technology Participation

41.

Satish .R.S 31.07.2017 Technical Quiz Opuzelek 2k17 RMK College Of Engineering And Technology Participation

42.

Silverster Cyril.A 31.07.2017 Technical Quiz Opuzelek 2k17 RMK College Of Engineering And Technology Participation

43.

Satish R.S. 31.07.2017 Circuit Debug Opuzelek 2k17 R.M.K College Of Engineering And Technology Participation

44.

Satish R.S. 31.07.2017 Technical Quiz Opuzelek 2k17 R.M.K College Of Engineering And Technology Participation

45.

Ajith Kumar 02.07.2017 Paper Presentation Impulse 2k17 Chennai Institute Of Technology Participation

46.

Gowtham.C 02.07.2017 Paper Presentation Impulse 2k17 Chennai Institute Of Technology Participation

47.

Sandeep 02.07.2017 Paper Presentation Impulse 2k17 Chennai Institute Of Technology Participation

48.

R.Kathan Irish 03.04.2017 Paper Presentation Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

49.

R.Kathan Irish 03.04.2017 Technical Quiz Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

50.

Silvia Noble 03.04.2017 Paper Presentation Symposium Madras Institute of Technology Participation

51.

R.Kathan Irish 03.04.2017 Connexions Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan Engineering And Technology Participation

52.

A.Vinoth Lawrence 27.03.2017 Paper Presentation Elan’17 Jeppiaar SRR Engineering College Participation

53.

M.Venkatesh 24.03.2017 to 25.3.2017 Paper Presentation Crestech 2k17 Crescent University Participation

54.

Vignesh Kumar 24.03.2017 to 25.3.2017 Paper Presentation Crestech 2k17 Crescent University Participation

55.

Francis Xavier 24.03.2017 to 25.3.2017 Paper Presentation Crestech 2k17 Crescent University Participation

56.

Pradeep Kumar 24.03.2017 to 25.3.2017 Intercollegiate Technical Festival Crestech 2k17 Crescent University Participation

57.

Ashwin Raj 24.03.2017 to 25.3.2017 Intercollegiate Technical Festival Crestech 2k17 Crescent University Participation

58.

Ajay Balaji 14.03.2017 Circuit Design Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

59.

Ajay Balaji 14.03.2017 Technical Puzzle Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

60.

Aarthi.B.N. 14.03.2017 Technical Puzzle Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

61.

Aarthi.B.N. 14.03.2017 Technical Quiz Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

62.

Ramkumar 14.03.2017 Circuit Design Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

63.

Jose Marlin 14.03.2017 Paper Presentation Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

64.

Jose Marlin 14.03.2017 Technical Quiz Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

65.

Jose Marlin 14.03.2017 Connexions Deltrix-2k17 Dhanalakshmi Srinivasan College Of Engineering And Technology Participation

66.

Arulious Jora.A 10.03.2017 C Struck Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

67.

Abishek Joel.C 10.03.2017 C Struck Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

68.

Abishek Joel.C 10.03.2017 Technical Quiz Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

69.

Satish .R.S 10.03.2017 C Struck Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

70.

Satish .R.S 10.03.2017 Technical Quiz Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

71.

Arulious Jora 10.03.2017 to 11.3.2017 C Struck Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

72.

Arulious Jora 10.03.2017 to 11.3.2017 Technical Quiz Electrofocus’ 17 Madras Institute Of Technology Participation

73.

Shahiedhulla F.M. 03.03.2017 Advanced Automation Using PLC&SCADA Waves 2017 College Of Engineering, Guindy Participation

74.

Siddharth  S 01.03.2017 Innovation Challenge Contest Valeo Participation

75.

Jeshua Varun 01.03.2017 Innovation Challenge Contest Valeo Participation

76.

D.Shandeep 25.02.2017 Paper Presentation Gnista T.J.S. Engineering College Participation

77.

Ajay Balaji 25.02.2017 Paper Presentation Gnista T.J.S. Engineering College Participation

78.

Raymond Angel.I 25.02.2017 Paper Presentation Gnista T.J.S. Engineering College Participation

79.

Jose Marlin 25.02.2017 Paper Presentation Gnista T.J.S. Engineering College Participation

80.

Kathan Irish.R 25.02.2017 Paper Presentation Gnista T.J.S. Engineering College Participation

81.

Kishore Kumar 24.02.2017 Mini Events Enantra-2017 Enantra Entrepreneurship Mantra Participation

82.

Ajith Kumar 09.02.2017 to  11.2.2017 India Quiz Qubate Kumaraguru College Of Technology Participation

83.

Ajith Kumar 09.02.2017 to  11.2.2017 K-Quiz Qubate Kumaraguru College Of Technology Participation

84.

Jaswanth Rajha TCG 03.02.2017 Electric Make A Thon 2k17 Make A Thon VIT University Participation

85.

Stephen.J 03.02.2017 Electric Make A Thon 2k17 Make A Thon VIT University Participation

86.

Raymond Angel.I 01.02.2017 Internshala Graphic Design Contest Internshala Internshala Participation

87.

Ajith Kumar 02.01.2017 Dare To Do It? Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

88.

Ajith Kumar 02.01.2017 Techno Jam Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

89.

M.Brito Alan 02.01.2017 Digital Fortress Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

90.

M.Brito Alan 02.01.2017 Techno Jam Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

91.

M.Brito Alan 02.01.2017 Connexions Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

92.

Sriram Prasad.R 02.01.2017 Dare To Do It? Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

93.

Sriram Prasad.R 02.01.2017 Connexions Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

94.

Sriram Prasad.R 02.01.2017 Techno Jam Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

95.

Sriram Prasad.R 02.01.2017 Paper Presentation Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

96.

Naveen.F 02.01.2017 Dare To Do It? Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

97.

Naveen.F 02.01.2017 Connexions Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

98.

Naveen.F 02.01.2017 Techno Jam Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

99.

Naveen.F 02.01.2017 Paper Presentation Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

100.

Shyam Sridhar 02.01.2017 Dare To Do It? Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

101.

Shyam Sridhar 02.01.2017 Connexions Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

102.

Shyam Sridhar 02.01.2017 Techno Jam Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

103.

Shyam Sridhar 02.01.2017 Paper Presentation Quintessence 2k17 Easwari Engineering College Participation

104.

Raymond Angel.I 20.12.2016 Java,Advanced Java,J2ee Master In JAVA Technology Apollo Computer Education Participation

105.

Kathan Irish.R 26.09.2016 Paper Presentation Symposium R.M.K College Of Engineering And Technology Participation

106.

Kathan Irish.R 26.09.2016 Circuit Debugging Symposium R.M.K College Of Engineering And Technology Participation

107.

Keerthana J 19.08.2016 Paper Presentation Symposium Sai Ram Institute Of Technology Participation

108.

Isaiah Berlin Lionel 19.08.2016 Paper Presentation Symposium Sai Ram Institute Of Technology Participation

109.

Steve Roshan 16.08.2016 Technical Quiz Epsilon’16 Meenakshi Sundararjan Engineering College Participation

110.

Sriram Prasad.R 16.08.2016 Paper Presentation Epsilon’16 Meenakshi Sundararjan Engineering College Participation

111.

Sushma A.M. 13.08.2016 Paper Presentation Symposium JNN Institute Of Technology Participation

112.

Keerthana J 13.08.2016 Paper Presentation Symposium JNN Institute Of Technology Participation

113.

Hari Krishna 11.08.2016 to 12.8.2016 Multimedia Presentation Sanus’16 SNS College Of Engineering Participation

114.

Jeshua Varun Tracy 11.08.2016 to 12.8.2016 Multimedia Presentation Sanus’16 SNS College Of Engineering Participation

115.

Alfred Ignatius.A 04.04.2016 Project Display Contest Voltech Engineers Pvt Ltd St.Joseph’s Institute Of Technology Participation

116.

Pratish.R 04.04.2016 Project Display Contest Voltech Engineers Pvt Ltd St.Joseph’s Institute Of Technology Participation

117.

Calvin Samjay.D 04.04.2016 Project Display Contest Voltech Engineers Pvt Ltd St.Joseph’s Institute Of Technology Participation

118.

Sriram Prasad.R 23.03.2016 Paper Presentation Trescuito’16 Easwari Engineering College Participation

119.

R.Rithika 21.03.2016 Paper Presentation NCAEEE 2016 Sri Venkateswara College Of Engineering Participation

120.

Bahulashree.P Samy 02.04.2015 Paper Presentation Amberz’15 Sree Sastha Institute Of Engineering And Technology Participation

121.

Calvin Samjay D 04.04.2016 Project Display Contest Symposium St.Joseph’s Institute Of Technology Participation

122.

Prathish R 04.04.2016 Project Display Contest Symposium St.Joseph’s Institute Of Technology Participation

123.

Alfred Ignatius A 04.04.2016 Project Display Contest Symposium St.Joseph’s Institute Of Technology Participation

124.

Isaiah Berlin Lionel 26.09.2015 Paper Presentation Symposium TJ Institute Of Technology Participation

125.

Isaiah Berlin Lionel 26.09.2015 Paper Presentation Symposium TJ Institute Of Technology Participation

126.

Isaiah Berlin Lionel 24.08.2015 Paper Presentation Symposium Dhanalakshmi Engineering College Participation

127.

Isaiah Berlin Lionel 29.08.2015 Paper Presentation Symposium TJS College Of Engineering Participation

128.

Noble Emeliya 18.08.2015 Paper Presentation Symposium Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

129.

Shilpa P 18.08.2015 Paper Presentation Symposium Meenakshi Sundarajan Engineering College Participation

+Extra-Curricular

S. No.

Name

Date

Event

Host

Remark

1

Masha Antoinette Philbert

05.01.2019 to 06.01.2019

TAEKWONDO

Anna University Inter-zonal Tournaments

Runner

P A Jane Merisa

10.10.2018 to 11.10.2018

Athletics –
10000 m

Anna University Zonal Athletic Meet

I

Masha Antoinette Philbert

03.08.2018 to  05.08.2018

TAEKWONDO

Chendhuran Engineering College

III (BRONZE)

2

S Aarthi

22.07.2018

AQUATICS-100MTS FREESTYLE

Sdat Aquatic Complex

I

3

S Aarthi

22.07.2018

AQUATICS-50MTS BACKSTROKE

Sdat Aquatic Complex

I

4

S Aarthi

22.07.2018

AQUATICS-50MTS BREAST STROKE

Sdat Aquatic Complex

I

5

S Aarthi

22.07.2018

AQUATICS-100MTS BACKSTROKE

Sdat Aquatic Complex

I

6

Masha Antoinette Philbert

20.02.2018 to  22.02.2018

TAEKWONDO

Guru Nanak Dev University

Participation

7

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-400MTS INDIVIDUAL MEDLAY

Anna University
(UCE BIT Campus)

II

8

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-200MTS INDIVIDUAL MEDLAY

Anna University
(UCE BIT Campus)

II

9

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-100MTS BUTTERFLY

Anna University
(UCE BIT Campus)

II

10

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-50MTS FREESTYLE

Anna University
(UCE BIT Campus)

III

11

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-400MTS FREESTYLE

Anna University
(UCE BIT Campus)

III

12

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-200MTS BUTTERFLY

Anna University
(UCE BIT Campus)

III

13

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-50MTS BUTTERFLY

Anna University
(UCE BIT Campus)

II

14

S Aarthi

24.09.2017 to  25.09.2017

AQUATICS-100MTS FREESTYLE

Anna University
(UCE BIT Campus)

I

15

Masha Antoinette Philbert

21.09.2017 to  22.09.2017

TAEKWONDO

Mailam Engineering College

Participation

16

Naveen F

18.09.2017

Hand Ball

Anna University Zonal Hand Ball Tournament

IV

17

Ajith Kumar S

18.09.2017

Hand Ball

Anna University Zonal Hand Ball Tournament

IV

18

Shahiedhulla F M

18.09.2017

Hand Ball

Anna University Zonal Hand Ball Tournament

IV

19

Kirancumar KSE

16.09.2017

Shot Put

Anna University Zonal Athletic Meet Shotput

II

20

Kirancumar KSE

16.09.2017

Discuss Throw

Anna University Zonal Athletic Meet

II (Silver)

21

Kirancumar KSE

16.09.2017

Discuss Throw

Anna University Zonal Athletic Meet

Participation

22

Natarajan

16.09.2017

Relay (4*400m)

Anna University Zonal Athletic Meet

II (Silver)

23

Aarthi S

16.09.2017

Athletics –
5000 m

Anna University Zonal Athletic Meet

I

24

Aarthi S

16.09.2017

Athletics –
1500 m

Anna University Zonal Athletic Meet

I

25

Meena

16.09.2017

Relay (4*100m)

Anna University Zonal Athletic Meet

II (Silver)

26

Aarthi S

16.09.2017

Relay (4*400m)

Anna University Zonal Athletic Meet

I

27

Arcadius Mejo H

16.09.2017

Relay (4*400m)

Anna University Zonal Athletic Meet

II

28

S Aarthi

16.09.2017

ATHLETICS-4*100MTS RELAY

Anna University (MNM Jain)

II

29

FM.Shahiedhulla

24.03.2017

BASKETBALL LEAGUE

Amity Global Buisness School

Participation

30

FM.Shahiedhulla

24.03.2017

BASKETBALL LEAGUE

Amity Global Buisness School

Participation

31

S Aarthi

12.03.2017

AQUATICS-100MTS BREAST STROKE

Decathlon

I

32

S Aarthi

12.03.2017

AQUATICS-50MTS BUTTERFLY

Decathlon

II

33

S Aarthi

12.03.2017

AQUATICS-50MTS FREESTYLE

Decathlon

I

34

S Aarthi

12.03.2017

AQUATICS-100MTS FREESTYLE

Decathlon

II

35

S Aarthi

12.03.2017

AQUATICS-50MTS BREAST STROKE

Decathlon

I

36

C.Abishek Joel

26.02.2017

CHESS TOURNAMENT

SreeSankaraBala Vidyalaya Golden Jubliee School And Junior College

III

37

J.Narendhiran

26.02.2017

CHESS TOURNAMENT

SreeSankaraBala Vidyalaya Golden Jubliee School and Junior College

V

38

S Aarthi

24.02.2017 to  25.02.2017

AQUATICS-100MTS BUTTERFLY

Hindustan University

II

39

S Aarthi

24.02.2017 to  25.02.2017

AQUATICS-50MTS FREESTYLE

Hindustan University

III

40

S Aarthi

24.02.2017 to  25.02.2017

AQUATICS-100MTS FREESTYLE

Hindustan University

II

41

S Aarthi

24.02.2017 to  25.02.2017

AQUATICS-200MTS FREESTYLE

Hindustan University

I

42

S Aarthi

24.02.2017 to  25.02.2017

AQUATICS-50MTS BUTTERFLY

Hindustan University

II

43

S Aarthi

19.02.2017 to  22.02.2017

AQUATICS-25MTS BREAST STROKE

Anna University (Kongu Nadu CEG)

II (SILVER)

44

S Aarthi

19.02.2017 to  22.02.2017

AQUATICS-25MTS BACK STROKE

Anna University (Kongu Nadu CEG)

III

45

S Aarthi

19.02.2017 to  22.02.2017

AQUATICS-50MTS BUTTERFLY

Jain University

II (SILVER)

46

S Aarthi

19.02.2017 to  22.02.2017

AQUATICS-50MTS BREAST STROKE

Jain University

III (BRONZE)

47

S Aarthi

19.02.2017 to  22.02.2017

AQUATICS-100MTS FREESTYLE

Jain University

III (BRONZE)

48

S Aarthi

19.02.2017 to  22.02.2017

AQUATICS-25MTS FREESTYLE

Jain University

III

49

Siddharth Shiva

09.02.2016

Rowing

All India Inter University Nationals

Quarterfinals

50

Kavya Elizabeth

09.02.2016

Rowing

All India Inter University Nationals

I

51

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS-100MTS FREESTYLE

Anna University

III

52

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS-200MTS FREESTYLE

Anna University

II

53

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS-800MTS FREESTYLE

Anna University

II

54

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS-50MTS BUTTERFLY

Anna University

II

55

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS-100MTS BUTTERFLY

Anna University

II

56

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS -200MTS BUTTERFLY

Anna University

I

57

S Aarthi

09.01.2016

AQUATICS-50MTS FREESTYLE

Anna University

III

58

Sebastin Jeni

15.10.2015

Football

APJ Abdul Kalam Memorial Football Tournament (Mirag College Of Engineering)

III

59

Meena.T

17.09.2015

Sprint (100m)

Anna University Zonal Athletic Meet

III

60

Meena.T

17.09.2015

Sprint (200m)

Anna University Zonal Athletic Meet

II

61

Meena.T

17.09.2015

Relay (4*100m)

Anna University Zonal Athletic Meet

II

62

Meena.T

17.09.2015

Badminton

Anna University Zonal Badminton Match

Quarterfinals

63

Natarajan

17.09.2015

Long Jump

Anna University Zonal Athletic Meet

V

64

Natarajan

17.09.2015

Triple Jump

Anna University Zonal Athletic Meet

IV

65

Natarajan

17.09.2015

Relay (4*100m)

Anna University Zonal Athletic Meet

III

66

Kirancumar KSE

17.09.2015

Discuss Throw

Anna University Zonal Athletic Meet

III (BRONZE)

67

Sebastin Jeni

17.09.2015

Relay (4*400m)

Anna University Zonal Athletic Meet

II

68

Sebastin Jeni

10.08.2015

Football

Anna University Zonal Match

IV

69

Meena.T

27.10.2015

Sprint (200m)

Anna University Inter Zonal Athletic Meet

Semi-final (V)

+Industrial Visits

S. No Batch Year of Study Name & Address of the Company Date of visit
1. 2018-2022 2nd year Port Trust 16.07.19
2. 2016-2020 4th year Siemens Gamesa 18.06.19
19.06.19
3. 2017-2021 3rd year National Atomic Research Laboratory 28.06.19
4. 2018-2022 1st year Parle-G Plant 20.03.19
5. 2018-2022 1st year  V Equal IR Services 11.03.19
6. 2017-2021 2nd year Andrew and Yule 21.01.19
7. 2016-2020 3rd year Load Dispatch Centre 04.01.19
8. 2015-2019 4th year National Institute of Wind Energy 10.09.18
9. 2016-2020 3rd year CSIR-Tower Testing Station 14.08.18
10. 2017-2021 1st year Sriperumbudur 400KV Sub Station 20.03.18
11. 2016-2020 2nd year Doordarshan Kendra 25.01.18
12. 2015-19 3rd year ISRO Space Museum, Thumba 15.09.17
13. 2016-20 2nd year ICF,Chennai 04.07.17
14. 2013-17 4th year Harrison Mayalam Ltd. 17.03.17
15. 2014-18 3rd year Sriperambudur 400 kV Substation 06.07.17
16. 2015-19 2nd year North Chennai Thermal  Plant 28.01.17
17. 2013-2017 4th year TANGEDCO 30.09.16
18. 2015-2019 2nd year BSNL 04.08.16
19. 2014-2018 3rd year Neyveli Lignite Corporation 27.07.16
20. 2013-2017 3rd year Neyveli Lignite Corporation 18.04.16
21. 2013-2017 3rd year 400 kV Switchyard, Sriperumbudur 16.02.16
22. 2014-2018 2nd year Ennore Power Plant 09.02.16
23. 2015-2019 1st year Ashok Leyland 04.02.16
24. 2013-2017 3rd year NIWE 30.09.15
25. 2014-2018 2nd year BSNL 28.09.15
26. 2015-2019 1st year GSV Microtech 07.08.15
27. 2013-2017 2nd year Andrew Yule and company limited 06.03.15
28. 2012-2016 3rd year NIWE 29.01.15
29. 2011-2015 4th year IGCAR,Kalpakkam 26.09.14
30. 2013-2017 2nd year NCTPS 19.08.14
31. 2012-2016 3rd year 400kV Switchyard,Sriperumbudur 04.08.14
32. 2014-2018 1st year GSV Microtech 28.07.14
33. 2012-2016 2nd year NCTPS 06.03.14
34. 2011-2015 2nd year Andrew Yule and company limited 18.02.14
35. 2011-2015 3rd year WS Industries 06.02.14
36. 2012-2016 2nd year Honeywell 07.09.13
37. 2010-2014 3rd year On load gears 17.08.13
38. 2011-2015 4th year On load gears 17.08.13
39. 2011-2015 2nd year MAPS,Kalpakkam 26.02.13
40. 2011-2015 2nd year Ennore Power Plant 05.02.13
41. 2012-2016 1st year Schneider Electric 09.02.13
42. 2012-2016 1st year Areva Alstom and Venture Lighting 17.02.12
43. 2010-2014 1st year Cookson 04.03.11
44. 2010-2014 1st year Renault Nissan Automotive India Pvt Limited 21.10.10

Inplant Trainings

Academic Year: 2018-19

S. No

Name of the student

Venue

Duration

1.

Rekha R Consul Neowatt

4 Days

2.

Ashly Varghese Mindarika Pvt Ltd

4 Days

3.

Ashly Varghese Consul Neowatt

4 Days

4.

Devadharshini P Consul Neowatt

4 Days

5.

Sneegha Consul Neowatt

4 Days

6.

Madhumitha M Consul Neowatt

4 Days

7.

Sonali G Consul Neowatt

4 Days

8.

Sri Hari N Consul Neowatt

4 Days

9.

Hari Ram Consul Neowatt

4 Days

10.

Vishwa NR Consul Neowatt

4 Days

11.

 Ignatious Sumith J TNEB,Kanniyakumari

6 Days

12.

R D S Rohit Surya Consul Neowatt

4 Days

13.

Vignesh P Consul Neowatt

4 Days

14.

Krisna Moorty Santose V Consul Neowatt

4 Days

15.

Abishek Joel Consul Neowatt

4 Days

16.

Erasto Melwin Integral Coach Factory

6 Days

17.

Abishek Aron Maintanance Department (TANGEDCO) Kanyakumari

5 Days

18.

Arcadius Mejo H Maintanance Department (TANGEDCO) Kanyakumari

5 Days

19.

Gerline Jose L Maintanance Department (TANGEDCO) Kanyakumari

5 Days

20.

Catherine Maintanance Department (TANGEDCO) Kanyakumari

5 Days

21.

Ashika Maintanance Department (TANGEDCO) Kanyakumari

5 Days

22.

SONALI G uniq technologies

6 Days

23.

Hariram uniq technologies

6 Days

24.

M ARUL VICTOR Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

25.

Marcel Jones Raymond Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

26.

Fabiola Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

27.

Alwin Joseph Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

28.

Arul Victor Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

29.

Monica Selas Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

30.

Riya Elizabeth Ramesh conductors pvt.Ltd

3 Days

31.

Vigneshwar Eaton

2 Days

32.

Febin Joseph TNEB

2 Days

33.

Aarthi S TNEB, Anna Nagar

4 Days

34.

Allan Roy B TNEB, RA Puram

6 Days

35.

Allen Selestine L TNEB, Tirumangalam

6 Days

36.

Aroop Samuel Paul S TNEB, RA Puram

6 Days

37.

Deepak Antony Amalrose S TNEB, Tirumangalam

6 Days

38.

Devananth D K NLC, Neyveli

6 Days

39.

Dhiliprajan N NLC, Neyveli

6 Days

40.

Gokul Raj M NLC, Neyveli

6 Days

41.

Jayashree R C TNEB, Villupuram

4 Days

42.

Harshini B TNEB, Anna Nagar

4 Days

43.

Nishmitha L NLC, Neyveli

6 Days

44.

Taarif Muhamad M KaaShiv Infotech

5 Days

45.

Sai Aanandhan P KaaShiv Infotech

5 Days

46.

Aditi Anand KaaShiv Infotech

5 Days

47.

Harshini B TANGEDCO

5 Days

48.

Aarthi S TANGEDCO

5 Days

49.

Deepak Antony Amalrose S TANGEDCO

5 Days

50.

Allen Selestine L TANGEDCO

5 Days

Academic Year: 2017-18

S. No Name of the student Venue Duration

1.

Divya Laveena.A Tamil Nadu Electric Board, Sipcot.

5 Days

2.

Abishek Joel.C DELPHI TVS

10 Days

3.

Sathish.R.S DELPHI TVS

10 Days

4.

Shane Richard 230/110/33 kV Sub Station,Tondiarpet

5 Days

5.

Rodricks.I 230/110/33 kV Sub Station,Tondiarpet

5 Days

6.

Silvester Cyril 230/110/33 kV Sub Station,Tondiarpet

5 Days

7.

Sakthi Priya Integral Coach Factory

10 Days

8.

Roland Sherwin.X L&T Chennai

6 Days

9.

Vivian Nelson L&T Chennai

6 Days

10.

Ermine Jose.J L&T Chennai

6 Days

11.

Geoffrey.M L&T Chennai

6 Days

12.

Narendiran.J L&T Chennai

6 Days

13.

Aswin Balaji.D.M TNPL, Karrur

30  Days

14.

Jovin Tony.J TNPL, Karrur

30 Days

15.

Abishek Raj TNPL, Karrur

30 Days

16.

Thomas Christan.R TNPL, Karrur

30 Days

17.

Devadas.T TNPL, Karrur

30 Days

18.

Annie K Ashok Leyland

5 Days

19.

Caasbino. S A Ashok Leyland

5 Days

20.

Joel Sujan FACT ltd

13 Days

21.

Wilma W. Fernandez BSNL

5 Days

22.

Dhanvarsha Kashiv Info Tech

5 Days

23.

N.R.Viswa Chennai Port Trust

5 Days

24.

Jovita Mary Chennai Port Trust

5 Days

25.

Ahinsha Jero Chennai Port Trust

5 Days

26.

Madhumitha Chennai Port Trust

5 Days

27.

R.Rekha Chennai Port Trust

5 Days

28.

Hariram.M Chennai Port Trust

5 Days

29.

G.Sonali Chennai Port Trust

5 Days

30.

J.Snegha Chennai Port Trust

5 Days

31.

Rohit Surya R D S Chennai Port Trust

5 Days

32.

Sri Hari Chennai Port Trust

5 Days

33.

Divonah.A Integral Coach Factory

7 days

34.

Alwin Joseph JSW Steel Pvt. Ltd.

3 days

35.

Monica Selas JSW Steel Pvt. Ltd.

3 days

36.

Marcel Jones Raymond JSW Steel Pvt. Ltd.

3 days

37.

Fabiola Sherine JSW Steel Pvt. Ltd.

3 days

38.

P.Vignesh Code Bind Technologies

4 Days

39.

Solomon Sanchivi Raja Code Bind Technologies

4 Days

40.

Dhanvarsha Code Bind Technologies

4 Days

41.

Riya Elizabeth Stanodyne India Pvt. Ltd.

5 days

42.

Vinne Varghese Stanodyne India Pvt. Ltd.

5 days

43.

Rachel Ebenezer Stanodyne India Pvt. Ltd.

5 days

44.

Masha Antonnite Philbert Stanodyne India Pvt. Ltd.

5 days

45.

Merlin Precilla.P BSNL Cuddalore

3 days

46.

Ashley Varghese Fine Metal Strapping

1 Day

47.

J.A Heginold Joe Transtronics Tech

3 Days

48.

Michael Miller.M BSNL, Nagercoil

5 Days

49.

Franiyo Anton J.R BSNL, Nagercoil

5 Days

50.

Nazran Joyel Madhura Steels

5 Days

51.

Erasto Melvin Raj Lucas TVS

3 Days

52.

Merwin Deepak Lucas TVS

3 Days

53.

R.Aishwarya Indian Rare Earths Ltd., Kanyakumari

3 Days

54.

R.Aishwarya TANTRANSCO

4 Days

55.

R.Aishwarya Voltech Engineers Private Limited

5 Days

56.

Arulious Jora Madras Fertilizers Limited

5 Days

57.

Heginold Joe.J.A Sarayu Engineering

3 days

58.

Rachel Ebenezar Ascent Enterprises

4 days

59.

Ashley Vargheese Motherson Sumi Systems

1 day

60.

Jovita Mary Woory Automative

3 days

61.

Annet Sheryl .A Madras Fertilizer Limited

5 days

62.

P.Vignesh Kashiv Info Tech

5 Days

63.

Arcadius Mejo 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

64.

Martin Gilbert 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

65.

Abishek Aron 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

66.

Ashok Prabhu 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

67.

Rushow 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

68.

Vinod Ruban 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

69.

Rapheal 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

70.

Gerlin Jose 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

71.

Stani Abir 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

72.

Gladson George 110/11 kV Aralvaimozhi Substation

5 Days

73.

Raymoniya Elizabeth Associate Transformers Pvt Ltd

5 Days

74.

Snownisha A 110/33/11KV Valluvarkottam Sub station

5 Days

75.

Sakthi Priya.P 110/33/11KV Valluvarkottam Sub station

5 Days

76.

Dhivya Priya . C 110/33/11KV Valluvarkottam Sub station

5 Days

77.

Pushpalatha .U 110/33/11KV Valluvarkottam Sub station

5 Days

78.

Juliet .J 110/33/11KV Valluvarkottam Sub station

5 Days

79.

Abishek Joel C North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

80.

Silverster Cyril A North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

81.

Muhammad Minna Noordeen North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

82.

Rodricks .I North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

83.

Geoffery North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

84.

Narendhiran North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

85.

Shane Richard N North Chennai Thermal Power Station, Ennore

5 Days

86.

Mary Steffi Henry Indian Rare Earths Ltd., Kanyakumari

3 Days

87.

Xavi Sinduja. B. Heavy Alloy Penetrator Project

5 Days

88.

Shobana. P Heavy Alloy Penetrator Project

5 Days

89.

Mounika .A Heavy Alloy Penetrator Project

5 Days

90.

Vinod Ruban Wells Heavy Alloy Penetrator Project

5 Days

91.

Aarthi. S Nisho Cables

2 Days

92.

Harshini B Nisho Cables

2 Days

93.

Nishmitha L Nisho Cables

2 Days

94.

Ashika L Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

95.

Arcadius Mejo H Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

96.

Jino Starlin Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

97.

Ignatius Sumith Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

98.

Abishek Aron V J Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

99.

Berni Bernald Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

100.

Felicita P Johny Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

101.

Gerline Jose Kudankulam Nuclear Power Plant

6 Days

102.

Bharathi Krishnan Chennai Port Trust

4 Days

103.

Catherine Chennai Port Trust

4 Days

104.

Febin Donaldoo C J Chennai Port Trust

4 Days

105.

Jagadeash Surendran Chennai Port Trust

4 Days

106.

Jovita Dixit Chennai Port Trust

4 Days

107.

Rahul Ranjit Chennai Port Trust

4 Days

108.

Ravi Chand Chennai Port Trust

4 Days

109.

Sudhmitha K Chennai Port Trust

4 Days

110.

Teresa Pearlin Nelson Chennai Port Trust

4 Days

111.

Manikanda Murali Chennai Port Trust

4 Days

112.

Delsa Davis MELSS, Perungudi

4 Days

113.

Rachael Ebenezer Ascent Enterprise

5 Days

114.

Heginold Joe J A Sarayu Engineering

2 Days

115.

Sushmitha K Sans Innovations

4 Days

116.

Jovita Dixit Sans Innovations

4 Days

117.

Delsa Davis Sans Innovations

4 Days

118.

Swetha D R Sans Innovations

4 Days

119.

Teresa Pearlin Nelson Sans Innovations

4 Days

120.

Joel Sujan Sans Innovations

4 Days

121.

Kiran Kumar KSE Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

122.

Thomas Christian Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

123.

Jovin Tony J Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

124.

Asish S Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

125.

Arun Jerofer B Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

126.

Karuguvel E Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

127.

Xavier Praveen A Southern Petrochemical Corporation Limited

5 Days

Academic Year: 2016-17

S. No

Name of the student

Venue

Duration

1.

Sreekuttan K S TANTRANSCO

4 Days

2.

Muthu N A TANTRANSCO

4 Days

3.

Vignesh Kumar P Thermal Power Station, Mettur

4 Days

4.

Immanuel S Thermal Power Station, Mettur

4 Days

5.

Shahiedulla F M Thermal Power Station, Mettur

4 Days

6.

Christina S Ashok Leyland Pvt. Ltd.

7 Days

7.

Jones Priya Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

8.

Cianna A Integral Coach Factory, Chennai

4 Days

9.

Sarasbathy B TNEB, Koyambedu

7 Days

10.

Jeneve Vinolia Integral Coach Factory, Chennai

2 Days

11.

Syed Faraaz Ahmed Chennai Port Trust

4 Days

12.

Andrea Philo Devotta Tuticorin Thermal Power Station

7 Days

13.

Sorna Priya Integral Coach Factory, Chennai

4 Days

14.

Abisha Therese J Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

15.

Annie K Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

16.

Mary Festina Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

17.

Arun Jerofer B Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

18.

Karguvel E Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

19.

Devadas Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

20.

Thomas Christian Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

21.

Stephen Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

22.

Joe Pradeep Raj B Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

23.

Aswin Balaji D M Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

24.

Giri Ranganathan Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

25.

Ganapathy Shajan Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

26.

Xavier Praveen A Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

27.

Kirancumar K S E Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

28.

Abishiek Raj A P Tuticorin Thermal Power Station

7 Days

29.

Sylvester Cyril Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

30.

Shane Richard Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

31.

Abishek Joel Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

32.

Rodricks Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

33.

Sathish Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

34.

Margret Angeline Joy Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

35.

Aiswariya Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

36.

Geoffrey M Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

37.

Sakthi Priya P Integral Coach Factory, Chennai

5 Days

38.

Lincy Sinduja A Brisk Infosec Solutions

7 Days

39.

Atulya A Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

40.

Mary Daisy Ashwini Integral Coach Factory, Chennai

5 Days

41.

Shajona G Bert Brisk Infosec Solutions

5 Days

42.

Snow Nisha Brisk Infosec Solutions

7 Days

43.

Pushpalatha Integral Coach Factory, Chennai

6 Days

44.

Dhivyapriya C Sterlite Copper Ltd.

2 Days

45.

Dhivyapriya C Tuticorin Thermal Power Station

2 Days

46.

Therese Rachael J Tuticorin Thermal Power Station

4 Days

47.

Annet Sheryl TANTRANSCO

4 Days

48.

Arulious Jora TANTRANSCO

5 Days

49.

Rubasha E Chengalrayan Co-operative Sugar Mills

7 Days

50.

Vivian Nelson Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

51.

Suja Joseph P S Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

52.

Muhammad Minna Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

53.

Priyaadarshini K G Integral Coach Factory, Chennai

5 Days

54.

Divya Laveena A Chengalrayan Co Op Sugar Mills

7 Days

55.

Ermine Jose J Integral Coach Factory, Chennai

5 Days

56.

Joshini Infant S Chengalrayan Co Op Sugar Mills

4 Days

57.

Nivedha M S BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

58.

Aiswariya R BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

59.

Sakthi Priya P BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

60.

Priyaadarshini K G BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

61.

Therese Rachael J BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

62.

Mary Daisy Ashwini P BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

63.

Satish R S BSNL, Maraimalai Nagar

5 Days

64.

Andrea Philo Devotta BSNL, Tuticorin

5 Days

65.

Beulah Anne Mary X MAPS Kalpakkam

6 Days

66.

Shilpa P Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

67.

Noble Emeliya Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

68.

Disona J MAPS Kalpakkam

6 Days

69.

Divya Prasath J Carriage Perambur

5 Days

70.

Pradeep Kumar E EMU Tambaram

9 Days

71.

Lincy M P TEMPEL Precision Metals

5 Days

72.

Jenis Franklin Princy EMU Tambaram

9 Days

73.

Josephin Felcina EMU Tambaram

9 Days

74.

Jothilakshmi TEMPEL Precision Metals

5 Days

75.

Jenifer Melvin BSNL

5 Days

76.

Rubasha Koodankulam Nuclear Project

8 Days

77.

Divya Laveena A Koodankulam Nuclear Project

8 Days

78.

Abhisha Therse Koodankulam Nuclear Project

8 Days

79.

Lincy Sinduja Brisk Infotech

5 Days

80.

Lincy Sinduja Hyundai Motor Plaza

5 Days

81.

Snow Nisha Brisk Infotech

5 Days

82.

Snow Nisha Hyundai Motor Plaza

5 Days

83.

Caassbino Brisk Infotech

5 Days

84.

Shajona G. Bert Brisk Infotech

5 Days

85.

Jeneve Vinolia P TNEB, Mount Road, Chennai.

4 Days

86.

Jeneve Vinolia P NLC India Ltd, Neyveli Township

6 Days

87.

Hetty Greena B L Integral Coach Factory, Chennai

15 Days

88.

Treasa Pearlin Nelson BSNL, RGMTTC, Chennai

7 Days

89.

Bibiana Preeti R NLC India Ltd, Neyveli Township

6 Days

90.

Joshua Ray Sundaraja TNEB, Mount Road, Chennai.

4 Days

91.

Pradeep Kumar E TNEB, Mount Road, Chennai.

4 Days

92.

Francis Xavier R NLC India Ltd, Neyveli Township

6 Days

93.

Pradeep Kumar E NLC India Ltd, Neyveli Township

6 Days

94.

Venkatesh M NLC India Ltd, Neyveli Township

6 Days

95.

Ignacious Sumith J ARM, Mannurpet, Chennai

4 Days

96.

Ajay Jose BSNL, RGMTTC, Chennai

7 Days

97.

Alan Sabu Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

98.

Ashika L Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

99.

Aarthi S Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

100.

Bharathi K Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

101.

Jovita Dixit S Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

102.

Mariya Sahaya Abiya Integral Coach Factory, Chennai

7 Days

103.

Naveen.F Chennai Port, Chennai

5 Days

104.

Delsa Davis SPEL, Thirumazhisai, SIDCO, Chennai

5 Days

105.

Treasa Pearlin Nelson BSNL, RGMTTC

5 Days

106.

Chrsitina .S BHEL

6 Days

107.

Keerthana Uniq Technoligies

5 Days

108.

Narendhran.J Integral Coach Factory, Chennai

6 Days

Internships

Academic Year: 2018-19

S.No Student Name Company Name Date
1. Maria Sahaya Abiya A
Ashika L
Sushmitha K
SP Robotics 28.05.19 to 29.06.19
2. Rahul Ranjith Tirumala Milk Products Pvt. Ltd. 20.05.19 to 03.07.19
3. Arcadius Mejo Tirumala Milk Products Pvt. Ltd. 20.05.19 to 03.07.19
4. Delsa Davis
Jayashree R C
ONGC 27.05.19 to 15.06.19
5. Ignacious Sumith J
Xavi Sinduja B
Wegot Utility Solutions 08.05.19 to 14.06.19
6. Raymoniya Elizabeth V Power Gear Limited 02.05.19 to 28.05.19
7. Treasa Pearlin Nelson Mitsubishi Hitachi Power Systems 06.05.19 to 29.05.19
8. Ajay Jose Nextwave Multimedia
9. McKenzie Lionel Joseph PETROFAC 23.05.19- 21.06.19
10. Mary Steffi Henry
Suja Joseph PS
Southern Green Power Service 01.12.18 to 31.12.18

Academic Year: 2017-18

S.No Student Name Company Name Date
1. Niveda M S Demand Planning LLC, Pune 14.05.18 to 14.07.18
2. B.L.Hetty Greena Integral Coach Factory, Chennai 13.06.17
3. Jeshua Varun Tracy
Silvia Noble
Electronics & Radar Development Establishment, DRDO, Bengaluru 20.11.17 to 02.02.18
4. Lincy M.P
Jothilakshmi .L
Sarasbathy.B
SFO Technologies Pvt.Ltd. Bengaluru 27.11.17 to 31.12.17
5. Geoffrey M
Narendhiran J
Ermine Jose J
Power Grid Corporation of India 20.06.18 to 15.07.18
6. Noble Emeliya.M Brakes india Pvt. Ltd. 02.06.17 to 03.07.17
7. Pushpalatha.U
Roshini.A
Sajwa Maryam.N
Dhivya Priya.C
Margret Angeline Joy.M
Dynamic Panels and Controls Pvt.Ltd 22.05.18 to 04.06.18
8. Keerthana.S
Nirmala.S
Rubasha.E
Joshni Infant.S
Xavier Praveen.A
Arun Jobi M.S
Kirankumar KSE
Arun Jerofer.B
Dynamic Panels and Controls Pvt.Ltd 22.05.18 to 04.06.18
9. Mary Steffi Henry NRG Technology Solutions 05.06.18 to 05.07.18
10. S.A.Caasbino
Annie.K
ATC Tires Pvt. Ltd 06.06.18 to 22.06.18
11. Annet Sheryl
Blessy Pauly
FL Smidth Pvt. Ltd 28.05.18 to 30.06.18
12. Mary Daisy Ashwini.P
Atulya A
ABAN Offshore Ltd 01.06.18 to 23.06.18
13. R.Aishwarya Bharat Electronics Limited, Bangalore 03.06.18 to 18.06.18
14. A.Lincy Sindhuja
A.Snow Nisha
Nokia Solutions and Networks India Pvt. Ltd. 15.05.18 to 15.06.18
15. Priyadarshini.K.G FROQ Brand Service Pvt. Ltd. 01.06.18 to 30.06.18
16. Therese Rachael Summer Internship, IIT, Madras 12.05.18 to 12.07.18
17. Mary Steffi Henry Neuoural Era Graha 05.06.18 to 05.07.18
18. Suja Joseph
Juliet.J
Dhivya Laveena
Selva Ganapathy.R.M
Thajuddin
Spiral Tech Elevators 15.05.18 to 10.06.18
19. Ganapathy Shajan
Vimal Raj
Robin Rosario
Karugavel
Mahendra Kumar
Dinesh
Kalaiselvam
Harish
Mohammad Idris
Spiral Tech Elevators 21.05.18 to 19.06.18
20. Therese Rachel J Venus Home Appliances Pvt. Ltd. 12.11.17 to 21.11.17

Academic Year: 2016-17

S.No Student Name Company Name Date
1. Jeshua Varun Tracy Versa byte Data Systems 13.06.16 to 09.07.16
2. Joel Sujan ABAN Offshore Limited 31.05.17 to 20.06.17

Academic Year: 2015-16

S.No Student Name Company Name Date
1. Disona J Dhrangadhra Chemical Works Limited 08.12.15 to 24.12.15
2. Infanta Shireen Rodrigo Dhrangadhra Chemical Works Limited 08.12.15 to 24.12.15

Placement & Higher Studies

2015-19 BATCH

S.No. Name of the Student Company / Institute
1 ABISHEK JOEL C TCS / Valeo
2 MUHAMMAD MINNA NOORDEEN A TCS / Robert Bosch
3 NIVEDA M S Calibraint Technologies
4 XAVIER PRAVEEN A Calibraint Technologies
5 ABESHIEK RAJ A P Infosys / Robert Bosch
6 ANNIE K CTS/The Scholar’s Academy
7 MARY DAISY ASHWINI CTS
8 SAKTHI PRIYA CTS
9 KIRAN CUMAR KSE Mphasis
10 PUSHPALATHA Sonata Software/Robert Bosch/ The Scholar’s Academy
11 DHIVYA PRIYA Net Axis/The Scholar’s Academy
12 DEVADAS Byjus
13 THERESE RACHEL Robert Bosch
14 A DIVYA LAVEENA The Scholar’s Academy
15 S A CAASBINO The Scholar’s Academy
16 A SNOW NISHA The Scholar’s Academy
17 MARGRET ANGELINE JOY M HCL
18 BLESSY PAULY WABAG
19 JOVIN TONY CHIP TEST

2014-18 BATCH

S.No. Name of the Student Company / Institute
1. Bibiana Preethi R Odyssey Technologies Limited
2. Christina S ZoomRx Healthcare Technology Solutions Pvt. Ltd.
3. Aarthi B N Bosch Electrical Drives Pvt. Ltd
4. Ajith Kumar S Bosch Electrical Drives Pvt. Ltd
5. Infanta Shireen Rodrigo S Justdial
6. Divya Prasath P Infosys Limited
7. Goutham C Mindtree Limited
8. Jeshua Varun Tracy Orange Scape Technologies Ltd.
9. Lincy P Odyssey Technologies Limited
10. Andrea Philo Devotta Bosch Electrical Drives India Pvt. Ltd
11. Joshua Ray Sundaraja Byju’s, Think & Learn Pvt. Ltd.
12. Jothi Lakshmi Tempel Precision Metal Products India Pvt. Ltd.
13. Nancy Infentina C Byju’s, Think & Learn Pvt. Ltd.
14. Raymond Angel.I NTT DATA Global Delivery Services Pvt. Ltd.
15. Shyam Sridhar Byju’s, Think & Learn Pvt. Ltd.
16. Beulah Anne Mary X Robert Bosch
17. Ajay Balaji K.S Exeter Premedia Services
18. Syed Faraaz Ahmed Larsen & Toubro Limited
19. Jeneve Vinolia.P Bosch Electrical Drives Pvt. Ltd
20. Sriram Prasad.R Zoho
21. Siddharth.S Indian Navy

University Rank Holders

2015-19 BATCH

S. No.

Name of the Student

Register number

Year of Passing

University Rank

1

Ms Sharon Teresa Antony

311114105052

2018

33

2

Ms Asmitha Singh

311113105012

2017

48

3

Ms. R. Rithika

311112105049

2016

36

4

Ms. S. Subhalakshmi

311112105059

2016

32

5

Ms. P. Jasmine Mary Zanthiya

311112105024

2016

32

6

Ms Angela Sheril

311111105002

2015

46

7

Ms. R. Aishwarya Snowji

311111105001

2015

15

Conferences/Seminars/Workshops

+Organized

S. No Name of the Event Date Chief Guest Associated Institute/ Industry/ Organisation
1 Project Expo Titled “Exposica Projecto’19” 22.03.19 Mr. Kirubakaran Candasamy, KKMSOFT (P) Ltd. IEEE
2 Workshop on Simulation of Power Electronic Converters using MATLAB/Simulink 16.02.19 Dr. Ramaprabha,
Dr. R. Seyezhai &
Dr. M. Balaji,
SSNCE
PELS
3 Workshop on Refrigeration and Air-conditioning for Electrical Engineers 06.02.19 to 07.02.19 Mr. Y. Ashok, Deputy Manager – Customer Service DAIKIN Airconditioning India Pvt. Ltd.
4 Arduino Applications using IIoT for Sensor Based Devices 20.12.18 to 21.12.18 Dr. P. Sivakumar & Dr. K. Premkumar, Asso. Prof./EEE
Mr. S. B. Roncater, AP/EEE
Rajalakshmi Engineering College
5 Indian Electricity Rule and Code of Practices (ICT08) 26.11.18 to 30.11.18 Prof. Prasant Sarkar,NITTR-Kolkatta NITTR, Kolkata
6 Two-Week FDTP on Power System Transients 16.11.18 to 29.11.18 Professors from Anna University and Premier Institutes, Experts from Industry Anna University
7 Introduction to Power System Simulation Softwares 05.09.18 to 06.09.18 Mr. S. Selvakumar, Lead Engineer ABB, Chennai
8 Python Workshop 27.08.18 to 30.08.18 Mr. Vinoth Subramanian Silicon Services Ltd.
9 Awareness Programme on “Electrical Energy Conservation and Electric Safety” 24.01.18 Mr. Ramamurthy,

Assistant Engineer, TNEB

TNEB
10 Two-Week ISTE STTP Electric Power System 10.07.17 to 15.10.17 Professor N K Kishore, Professor S A Soman, Professor Gautam Bandyopadyay,

Mr. Narayanan R

ISTE,IIT-KGP
11 National Workshop on Design of Digital Controllers in FPGA using Matlab System generator – Hand On 12.03.16 &13.03.16 Dr.M.Senthil Kumaran SSNCE
12 Workshop on Energy Audit Procedure and Evaluation 13.2.15 & 14.2.15 Shri V Velayutham, Asst Director, NPC chennai NPC
13 Workshop on Modelling and Simulation of Electrical Power Systems 19.09.2014 & 20.09.2014 Prof. Sabyasachi Sengupta, IIT Kharagpur NPTEL, IIT-M

+Guest Lectures

S.No

Date

Title

Guest Speaker

Designation

Company

1

22.07.19

Fabrication of Memory Devices

Dr. Mayur Sundararajan

Business Head – Superfan

Versa Drives (P) Ltd., Coimbatore

2

22.07.19

Applications of Nanoscience

Dr. T. Theivasanthi

Professor

International Reserch Centre, Kalasalingam University, Krishnankoil

3

22.03.19

Recent Trends in Power Systems Engineering

Mr. M. S. Balasubramanian

Engineering Manager, Power Transmission and Distribution – Business Unit

Larsen & Toubro Ltd., Chennai

4

22.03.19

Emerging Technologies

Mr. Kirubakaran Candasamy

Cheif Technology Officer

KKMSOFT (P) Ltd.,
Chennai

5

21.02.18

Upcoming Electrical Systems in Core Industies

Mr. D. Sundarasekaran

Retd.
GM-Plant

Madras Fertilizers Ltd. (MFL), Chennai

6

08.08.19

Operation and Nuclear safety of Nuclear power plants

Mr. Nicolas Pot

Retd. Programme Director

World Association of Nuclear Operators (WANO), France

7

04.09.18

Practical Insight into Analysis of Power Systems

Mr. S. Selvakumar

Lead Engineer

ABB, Chennai

8

19.07.18

How to scale up yourself for year 2020 – Engineering, Professional and Employability needs

Dr. Ranganathan Vijayaraghavan

CEO

Madras Academy of Skill and Knowledge (MASK), Chennai

9

24.01.18

Electrical Engineers in Petrochemical Industries

Mr. L. Saravanan

Senior Engineer

SAIPEM

10

12.12.17

Digitalization of Solar Energy & Future of Fossil fuels

Dr. Abdul Azeez Mohammed Fakir

President & CEO

Power Conversion, GE Power.

11

12.12.17

Electronic Warfare and Information Warfare

Dr.Latha Christie

Associate Director & Scientist G

MTRDC, DRDO, Bangalore

12

12.12.17

Signal Processing in Assistive Technology- Bionic Eye

Dr.Antony Louis Priyakumar

Technical Expert

Siemens

13

26.07.17

Quality Assurance

Cdr.S.Chandran

Joint Director

SSQAG, Hyderabad

14

03.03.17

Opportunities for Electrical Engineers and Impact of Solar in Sustainable Power Generation

Mr R Karthik

Chairman & Managing Director

iAcharya Silicon Ltd., Chennai

15

27.02.17

Thermal Conversion Efficiency of Bio Mass into Biogas for Bottling and Power generation

Dr.P Shanmugam

Senior Principal Scientist

Environmental Engineering Department, CSIR (CLRI)

16

22.09.16

Applications of Switched Reluctance Motor

Dr. Ramani Kalpathi

Proprietor

GSV Microtech, Chennai

17

18.07.16

Overview of Power Systems – Its Operation and Control

Dr. V. Gomathi

Assistant Professor

College of Engineering, Guindy

18

2.0316

Post Engineering101

Mr. A. X. Praveen kumar

Software Engineer

Calicom, Bengaluru, Karnataka

19

18.02.16

Engineering Management & Career Planning

Prof.V.Krishnakumar Rao

Adjunct Professor

Alliance University, Bengaluru, Karnataka

20

10.02.16

Human Space Exploration: Challenges & Opportunities

Dr. Antony Jeevarajan& Dr. Judy Jeevarajan

Deputy Cheif

NASA

21

26.09.15

Career Prospects in Business Analytics

Mr. Renold Raj Devaraj

Consultant – Training – business analytics

Bennett Coleman & Co. (TIMES Group)

22

25.08.15

Introduction to switched reluctance motor – Sensorless operation and Closed loop Control

Dr. Ramani Kalpathi

Proprietor

GSV Microtech

23

11.08.15

Emerging Technology in Industrial Automation

Mr. Subin Vasu K P

Application Engineer

Axis Global Automation, Chennai

24

04.08.15

Electrical Design Automation

Mr. V. Vel Kumar

CAD Engineer in Nexgen Design

CADD Center, Chennai

25

04.07.15

Industrial Automation

Mr. M. Thirumalaikumar

Manager

Siemens, Chennai

26

25.03.15

PLC and SCADA

Mr. A. Udaya Kumar

Yokogawa India Limited , Chennai

27

03.02.15

Robotics and their applications

Dr. T. Asokan

Professor, Department of Engineering Design

IIT Madras

28

28.01.15

Selection and Application of HV and EHV Transformers and Switchgears

Mr. D. N. Murali

AGM

Crompton Greaves Ltd.

29

24.01.15

IEEE Membership Awareness

Dr. N. Kumarappan

Secretary

IEEE Madras Section

30

24.09.14

Nuclear Power plant Safety

Dr.Senthil Kumar

Scientist

IGCAR

31

12.09.14

Concepts in EPC – Engineering, Procurement and Construction

Mr.B.Sai Ramesh,

Vice President, Engineering

Technip

32

22.08.14

Challenges for Electrical Engineers

Dr.B.Uma Maheshwari

Faculty Chairman, Department of Electrical & Electronics

Anna university

33

09.08.14

NPTEL Awareness Workshop

Dr.G.Srinivasan

Professor

DOMS, IIT Chernnai

34

25.07.14

Applications of Transformer

Mr. Shri Venkatesh

General Manager

Kirolskar

35

09.07.14

The future grid, Smart grid

Dr.Shanthi Swarup

Professor, Department of Electrical & Electronics

IIT Madras

36

17.02.14

Design & Construction of Transformers

Mr. Ravichandran

DGM (Design)

Andrew Yule & Co Ltd

37

05.02.14

Role of DCS & PLC in Industrial Automation

Ms. Lydia Jenifer

Manager , Training

Yokogawa India Ltd.

38

23.01.14

Variable Frequency Drives

Mr. Srivatsav Rahul

Engineer

VACON Drives and Control, Neelangarai

39

31.08.13

Energy Utilisation

Ms. P. Loganayagee

Assistant Engineer-Training

TNEB Technical Training and Development Centre

40

19.08.13

Renewable Energy Source

Dr. Ramani Kalpathi

Proprietor

GSV Microtech

41

16.08.13

On Load Gears

Mr. Sivakumar
Mr. Radhakrishnan

Manager-Quality
Manager-R&D

On Load Gears

42

03.01.13

Stem cell – present scenario and what it holds for future

Dr. S. Bhaskaran
Dr. Subramaniam Krishna Kumar
Dr. Roonie Jacob George

Chairman
HOD,L&T Ophthalmic Pathology
Director , Vision Research Foundation

SankaraNethralaya

43

30.08.12

Overview on FACTS Controller

Dr. R. P. Kumudhini Devi

Professor

College of Engineering, Guindy

44

04.07.12

Are you ready for a Job?

Mr. Nithi Sevaguru

Senior Consultant

Reign Consulting, Malaysia

45

04.07.12

Opportunities in Electronics

Mr. A. K. Prasad

Ex. Vice President

Tech Machindra

Department Initiatives

The following programs are conducted to enrich the technical knowledge of the students apart from their course of study

  • System Discovery
  • System Analysis
  • Reverse Engineering
  • Computer Aided Design
  • Oracle
  • Introduction to Industrial Electrical Systems – L&T Switchgear Training Center, Conoor
  • PLC and SCADA overview – Yokogawa Technical School, Chennai
  • Technical Training (C, C++, JAVA)
  • EDUSAT program
  • Spoken Tutorials
S.no Title of Value Added Course Year Semester
1 System Discovery I 01
2 System Analysis II 03,04
3 Reverse Engineering II 04
4 Computer Aided Design II 03
5 Oracle III 06
6 Introduction to Industrial Electrical Systems – L&T Switchgear Training Center, Coonoor III 05,07
7 PLC and SCADA overview  – Yokogawa III 05
8 Technical Training (C,C++,JAVA) IV 07
9 EDUSAT program II,III,IV All semesters
10 SCILAB-Spoken tutorial, IIT Bombay II 03
11 OSCAD-Spoken tutorial, IIT Bombay III 05
12 LATEX -Spoken tutorial, IIT Bombay IV 07

Membership in Professional Bodies

S.no Faculty Name ID Professional Body

1

Mr. M. Augustine

93852296

IEEE

2

Dr. A. Inba Rexy

93852302

IEEE

Future Directions

  • To establish a research centre and promote patents
  • To establish a research centre and promote patents
  • Energy auditing and promoting green house
  • Signing of MOU with leading industries

Magazine and Newsletters

Academic Year/Month Download Link
January 2019 Newsletter
September 2018 Newsletter
July 2018 Newsletter
Orenda(Technical Magazine)-2018 Magazine
Cambiar(Technical Magazine)-2017 Magazine
October-December 2017 Newsletter
July-September 2017 Newsletter
January-March 2017 Newsletter
October-Decemeber 2016 Newsletter
July-September 2016 Newsletter
April-June 2016 Newsletter
January-March 2016 Newsletter
October-Decemeber 2015 Newsletter
July-September 2015 Newsletter

Photo Gallery of Events

  • Laboratory

  • Laboratory

  • Laboratory

  • Laboratory

  • Cookson

  • Schneider

  • Renault Nissan

  • NIWE

  • NIWE

  • NIWE

Events Reports

S.No Event/Programme Date Report
1 Mini Project Expo 29.08.2019 Download Here
2 Workshop on PCB Design and Fabrication 26.08.2019 Download Here
3 Symposium 17.08.2019 Download Here
4 Guest Lecture on Fabrication of Memory Devices 22.07.2019 Download Here
5 Guest Lecture on Applications of Nano Science 22.07.2019 Download Here
6 Industrial Visit to Siemens Gamesa 18.07.2019 & 19.07.2019 Download Here
7 Industrial Visit to Chennai Port Trust 16.07.2019 Download Here
8 Industrial Visit to National Atmospheric Research Laboratory 28.06.2019 Download Here

Head of the Department

Dr R Prathiba, M.E., Ph.D.

hodeee@licet.ac.in

Class Advisor Details

Ms J S Nancy

nancymary.js@licet.ac.in
I st Year

Dr I William Christopher

williamchristopher.i@licet.ac.in
II nd Year

Mr M Augustine

augustine.m@licet.ac.in
III rd Year

Ms S Sathya Bharathy

sathyabharathy.s@licet.ac.in
IV th Year

Ms.Monisha Ann

monisha.m@licet.ac.in
I st Year

Mr A Infantraj

infantraj.a@licet.ac.in
II nd Year

Ms L Ramya Hyacinth

ramyahyacinth.l@licet.ac.in
III rd Year

Ms S Priyadarshni

priyadarshni@licet.ac.in
IV th Year